а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

показалка

мн. показалки
Вид збор: Именка, женски род
1. стапче за покажување
Англиски: pointer Албански: akrep
Примери:
Дрвена показалка.
Децата имаа шарени пластични показалки.
2. Знак, обележје што покажува насока или нешто.
Англиски: pointer Албански: akrep
Примери:
На патеката беа нацртани показалки.
3. стрелка на апарат за мерење
Англиски: hand Албански: akrep
Примери:
Показалката покажуваше 8 часот.
Показалката беше веќе на црвено.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи