а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покади

покадат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Кади со темјан малку или кратко време.
Употреба: Црковен термин
Примери:
Попот покади низ куќата, прочита една молитва и си отиде.
Таа покади низ собата за да ги избрка лошите сили.
2. Чади малку или кратко време.
Англиски: smoke
Примери:
Огнот покади малку и згасна.
Изведенки
покадува несв.
покадуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи