а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поишари

поишарат
Вид збор: Глагол, свршен
Ишари малку или уште повеќе.
Англиски: decorate
Примери:
Таа ги поишари јајцата со различни бои.
Изведенки
поишарува несв.
поишаруваат