а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поисчисти

поисчистат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Исчисти малку, донекаде или уште малку.
Англиски: clean up Албански: pastron
Примери:
Го поисчистија дворот.
2. Исчисти во голема мера, секаде, се што треба.
Англиски: clean up Албански: pastron
Примери:
Таа сé поисчисти, сé спастри и отиде на пазар.
3. (се поисчисти) Се исчисти малку или уште малку.
Англиски: clean up Албански: pastron
Примери:
Таа се поисчисти и си замина.
Изведенки
поисчистува несв.
(се) поисчистуваат