а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поисчешла

поисчешлаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Исчешла малку или уште малку.
Англиски: comb Албански: kreh pak
Примери:
Таа ја поисчешла косата.
2. (се поисчешла) Се исчешла малку или уште малку.
Англиски: comb Албански: krihem pak
Примери:
Се поисчешла и замина.
Изведенки
поисчешлува несв.
(се) поисчешлуваат