а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поисчади

поисчадат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Исчади уште повеќе или на повеќе места.
Англиски: smoke Албански: tymos edhe pak
2. (се поисчади) Се исчади уште повеќе, на повеќе места.
Албански: tymoset më shumë
Изведенки
поисчадува несв.
(се) поисчадуваат