а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поисцрпи

поисцрпат
Вид збор: Глагол, свршен
Исцрпи малку или уште малку.
Англиски: bail out
Примери:
Тие ја поисцрпија водата.
Изведенки
поисцрпува несв.
поисцрпуваат