а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поисцрни

поисцрнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Исцрни малку или уште малку.
Англиски: blacken Албански: nxij pak
Примери:
Тој ми ја поисцрни облеката.
2. (се поисцрни) Се исцрни малку или уште малку.
Англиски: blacken Албански: nxihem pak
Примери:
Се поисцрни по лицето.
Изведенки
поисцрнува несв.
(се) поисцрнуваат