а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поисцеди

поисцедат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Исцеди малку или уште малку.
Англиски: wring out Албански: shtrydh pak
Примери:
Таа ги поисцеди алиштата.
2. (се поисцеди) Се исцеди малку или уште малку.
Англиски: wring out Албански: shtrydhet pak
Изведенки
поисцедува несв.
(се) поисцедуваат