а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поистурка

поистуркаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Истурка малку или уште малку.
Англиски: push Албански: shtyj
Примери:
Ја поистурка масата кон прозорецот.
2. Помине, мине временски период.
Англиски: pass Албански: shtyj, anuloj
Примери:
Поистурна уште некоја година.
Изведенки
поистуркува несв.
поистуркуваат