а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поистрие

поистријат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Истрие некого, нешто малку или уште малку.
Англиски: rub Албански: fërkoj
Примери:
Таа му ги поистри нозете.
2. (се поистрие) Се истрие малку или уште малку.
Англиски: rub Албански: fërkoj
Изведенки
поистрива несв.
(се) поистриваат