а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поистресе

поистресат
Вид збор: Глагол, свршен
Истресе малку или уште малку.
Англиски: shake
Примери:
Таа ги поистресе чаршафите.
Изведенки
поистресува несв.
(се) поистресуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи