а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поистрезни

поистрезнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. истрезни
Англиски: sober Албански: kthjelloj
Примери:
Настанот го поистрезни народот.
2. (се поистрезни) Се истрезни малку или уште повеќе.
Англиски: become sober Албански: kthjellem
Изведенки
поистрезнува несв.
(се) поистрезнуваат