а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поистреби

поистребат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Истреби малку или уште малку.
Англиски: sift Албански: pastroj, shoshit
Примери:
Таа поистреби малку ориз.
2. уништи
Англиски: wipe out Албански: shfaros, zhduk
Примери:
Несовесниот лов го поистреби овој редок вид птици.
Изведенки
поистребува несв.
поистребуваат