а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поистовети

поистоветат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19818
Направи да биде истоветен.
Англиски: equate
Примери:
Не можеш да ги поистоветиш неговите дела со моите.
Бериша го поистовети Ахмадинеџад со Хитлер.
Изведенки
1. поистоветува несв.
поистоветуваат
2. поистоветување ср.
глаг. им.