а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поистегне

поистегнат; поистегни, поистегнете; поистегнав, поистегнаа; поистегнал; (ќе) поистегнев, (ќе) поистегнеа; (ќе) поистегнел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Истегне нешто малку, донекаде или уште малку.
Англиски: pull Албански: tërheq, zgjas
Примери:
Присутните ги поистегнаа вратовите.
Таа го пистегна тестото на масата.
Тие го поистегнаа мебелот настрана.
2. (се поистегне) Се истегне малку.
Англиски: stretch Албански: shtrij, zgjas
Изведенки
поистегнува несв.
(се) поистегнуваат