а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поистави

поистават
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25579
Истави малку.
Англиски: remove
Примери:
Ем ќе се поистави малку од предните линии, ем ќе глодне некој кокал повеќе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК