а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поиспрска

поиспрскаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 51198
1. Испрска (вода, течност) малку повеќе или секаде на определен простор.
Англиски: sprinkle Албански: spërkat
Примери:
Тие ја поиспрскаа жената со студена вода.
2. Испука целосно.
Англиски: shatter Албански: thyej
Примери:
Целата инсталација поиспрска.
Сите крвни садови поиспрскале.
3. (се поиспрска) Се испрска целосно, секаде.
Англиски: sprinkle Албански: spërkat