а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поиспржи

поиспржат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Испржи нешто уште малку.
Англиски: roast Албански: fërgoj, përzhit
Употреба: Гастрономија
Примери:
Таа го поиспржи месото уште една минута.
2. Испржи нешто во големо количество.
Англиски: roast Албански: fërgoj, përzhit
Употреба: Гастрономија
Примери:
Таа за еден час ги поиспржи сите пиперки.
Изведенки
поиспржува несв.
поиспржуваат