а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поиспразни

поиспразнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Испразни малку, донекаде или уште малку.
Англиски: empty Албански: zbraz
Примери:
Гостите ги поиспразнија чашите.
2. (се поиспразни) се испразни
Англиски: empty Албански: zbraz
Примери:
Дворот се поиспразни.
Езерото се поиспразни.
Изведенки
поиспразнува несв.
(се) поиспразнуваат