а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поисправи

поисправат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 43046
1. Исправи малку, донекаде или уште малку.
Англиски: straighten Албански: drejtoj
2. (се поисправи) Се исправи малку, донекаде.
Англиски: straighten Албански: drejtohem
Изведенки
поисправува несв.
(се) поисправуваат