а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поисплаши

поисплашат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Исплаши некого многу.
Англиски: scare Албански: frikësoj, tremb
Примери:
Лекарите ги поисплашија родителите на болното дете.
2. (се поисплаши) Се исплаши малку.
Англиски: frighten Албански: frikësohem, trembem
Примери:
Тој се поисплаши кога ги виде.
Изведенки
поисплашува несв.
(се) поисплашуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи