а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поиспита

поиспитаат
Вид збор: Глагол, свршен
Испита малку, уште малку или повеќе.
Англиски: investigate
Примери:
Поиспитај го тој случај пре да донесеш решение.
Изведенки
поиспитува несв.
поиспитуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи