а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поискриви

поискриват
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи нешто да стане искривено, криво малку повеќе.
Англиски: crook Албански: lakoj, shtrembëroj
Примери:
Таа ги искриви редовите.
2. (се поискриви) Стане криво, искривено на повеќе места.
Англиски: crook Албански: lakohet, shtrembërohet
Примери:
На старост се поискриви и тешко се движеше.
Изведенки
поискривува несв.
(се) поискривуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи