а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поискорени

поискоренат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Искорени целосно, искорени со засилен интензитет.
Англиски: root out Албански: shkul shumë, çrrënjos
2. (се поискорени) се искорени
Англиски: root out Албански: shkulet, çrrënjoset
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го искоренија целото негово семејство.
Изведенки
поискоренува несв.
поискоренуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи