а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поискачи

поискачат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Мине пат или дел од пат.
Англиски: climb Албански: kaloj
Примери:
Вечерта ја поискачивме планината.
2. (се поискачи) Се искачи повисоко.
Англиски: climb up Албански: ngrit
Примери:
Тој се поискачи ва врвот од табелата.
3. (се поискачи) Се искачи, се качи на повеќе места.
Англиски: climb Албански: kacavirret
Примери:
Македонските планинари се поискачија по сите планини на Балканот.
Изведенки
поискачува несв.
(се) поискачуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи