а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поискастри

поискастрат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Искастри малку или уште малку.
Англиски: prune Албански: krasis
Примери:
За еден ден ги поискастрија сите дрвја по градината.
2. Укорува некого, употреби ќотек како воспитна мерка.
Англиски: beat up Албански: krasis, rrah
Употреба: Преносно значење
Примери:
Вечерта татко му го поискастрил.
Изведенки
поискаструва несв.
поискаструваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи