а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поисели

поиселат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Исели малкумина, во некаков број.
Англиски: move Албански: shpërndaj, shpërngul
Примери:
Дел од децата поиселија во други земји.
2. Исели многумина, во голем број, сите.
Англиски: move Албански: shpërngul, shpërndaj
Примери:
Новиот режим поисели цели семејства.
3. (се поисели) Се исели по некој, малкумина.
Англиски: resettle Албански: shpërnulen
4. (се поисели) Се исели целосно, многумина, сите.
Англиски: resettle Албански: shpërngulen
Примери:
Сите млади од селото се поиселија.
Изведенки
поиселува несв.
(се) поиселуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи