а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поисее

Види и: исее (св.)
поисеат
Вид збор: Глагол, свршен
Посее, исее брашно (жито, песок) малку.
Англиски: sift
Примери:
За неколку дена го поисеаја брашното.
Изведенки
поисева несв.
поисеваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи