а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поинтересира

(се) поинтересираат
Вид збор: Глагол, свршен
Покаже извесно интересирање за некого или за нешто.
Англиски: interest
Примери:
Тие се поинтересираа за нашиот проект.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи