а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поинаков

поинакви
Вид збор: Придавка
Што е малку инаков, поразличен.
Англиски: different
Примери:
Поинакви времиња.
Поинаков стил.
Поинакво значење.
Поинакви услови.
Поинаква клима.
Поинакви чувства.
Поинакви луѓе.
Поинаков пристап.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи