а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поинаети

(се) поинаетат
Вид збор: Глагол, свршен
Прави инает, се инаети кратко време.
Англиски: defy
Примери:
Најпрвин се поинаети а потоа се сложи со предлогот.