а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поимлив

поимливиот
Вид збор: Придавка
Што може да се разбере, да се сфати.
Англиски: intelligible
Примери:
Поимлив термин.
Таа употребува поимливи изрази.
Изведенки
1. поимливо прил.
разбирливо
Пример: Зборува поврзано и поимливо.
2. поимливост ж.
разбирливост
FlexiMac
 менување на македонски глаголи