а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поименчи

поименчат
Вид збор: Глагол, свршен
Употреби друг вид збор во служба на именка, супстантивира.
Англиски: use as a noun
Употреба: Граматика
Примери:
Во нашиот јазик се поименчуваат многу често придавки, особено во прекарите: ќорле, шишко, дебелко итн.
Изведенки
1. поименчува несв.
поименчуваат
2. поименчување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи