а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поименичен

поименчени
Вид збор: Придавка
Што е по име, одделно именуван.
Англиски: by name
Примери:
Поименчено гласање.
Поименчен список.
Поименчено пребројување.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи