а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поизгмечи

поизгмечат
Вид збор: Глагол, свршен
Изгмечи уште повеќе, во голема мера.
Англиски: squeeze
Примери:
Тие требаше да го поизгмечат грозјето.
Изведенки
поизгмечува несв.
поизгмечуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи