а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поизвешти

поизвештат
Вид збор: Глагол, несвршен
Извешти донекаде или малку повеќе.
Англиски: improve
Примери:
Се поизвешти во секојдневната работа.
Изведенки
поизвештува несв.
(се) поизвештуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи