а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поизвежба

поизвежбаат
Вид збор: Глагол, свршен
Извежба донекаде или малку повеќе
Англиски: exercise
Примери:
Тие ги поизвежбаа сите задачи.
Изведенки
поизвежбува несв.
(се) поизвежбуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи