а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поизвалка

поизвалкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Извалка уште повеќе или на повеќе места.
Англиски: dirty Албански: përlyej, njollos më shumë
Примери:
Таа ги поизвалка чевлите.
2. (се поизвалка) Се извалка уште повеќе или на повеќе места.
Англиски: dirty Албански: përlyhem, njollosem
Примери:
Таа се поизвалка по лицето.
Тие се поизвалкаа по земјата.
Изведенки
поизвалкува несв.
(се) поизвалкуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи