а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поизбрише

поизбришат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Брише малку, донекаде или уште малку.
Англиски: wipe Албански: fshij
Примери:
Го поизбришаа стаклото од прозорецот за да можат да гледаат надвор.
Таа го поизбриша подот.
2. (се поизбрише) Се брише, се избрише на повеќе места.
Англиски: wipe Албански: fshij
Примери:
Тој се поизбриша со пешкирчето.
3. (си поизбрише) Со бришење отстрани пот, солзи, нечистотија од себеси.
Англиски: wipe Албански: fshij
Примери:
Таа си ги поизбриша солзите.
Изведенки
поизбришува несв.
(се) поизбришуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи