а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поизбрза

поизбрзаат
Вид збор: Глагол, свршен
Избрза малку повеќе од другите, претера во брзање.
Англиски: speed up
Примери:
Ние поизбрзавме со заклучоците.
Тие поизбрзаа да ја соопштат веста.
Таа поизбрза пред сите нас.
Изведенки
поизбрзува несв.
поизбрзуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи