а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поигра

поиграат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Игра малку, кратко време.
Англиски: play Албански: loz
Примери:
Децата поиграа на полјанката еден час.
Левото око му поигра.
Поиграа на орото.
2. (си поигра) Си игра малку, кратко време сам или со некого.
Албански: loz
Примери:
Тие си поиграа малку фудбал.
Таа си поигра на орото.
3. (си поигра) Постапи несериозно, со однесе лекомислено со некого или нешто.
Англиски: play Албански: loz
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа си поигра со момчето и со неговите чувства.
Изведенки
1. поигрува несв.
(си) поигруваат
2. поигрување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи