а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позјапа

позјапаат
Вид збор: Глагол, свршен
Зјапа, гледа, се загледа во некого малку, кратко време.
Англиски: gaze
Примери:
Таа позјапа малку во насобраните деца и си замина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи