а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позрее

позреат
Вид збор: Глагол, свршен
Зрее малку или уште.
Англиски: ripen
Примери:
Оставете ги крушките да позреат, па потоа ќе ги собереме.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи