а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позоба

позобаат
Вид збор: Глагол, свршен
Зоба малку, кратко време.
Примери:
Коњот позоба малку и се тргна настрана.
Изведенки
позобува несв.
позобуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи