а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

познат

познати
Вид збор: Придавка
1. достапен, знаен
Англиски: known Албански: i njohur
Примери:
Патот му беше познат.
Познат обичај.
2. Прочуен, славен, истакнат, признат.
Англиски: famous Албански: i famshëm
Примери:
Позната уметничка.
Познат писател.
3. (како им.) познаник, познајник
Англиски: acquaintance Албански: njohuri
Примери:
Сретнав еден познат.
Таму имаме многу познати.
4. (како им.) Познат параметар, позната величина.
Англиски: unknown Албански: i njohur
Употреба: Математика
Примери:
Равенка со една позната и една непозната.
Изведенки
познатост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи