а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

познато

Вид збор: Прилог
Знајно, достапно, разбирливо.
Англиски: known Албански: i njohur
Примери:
Општо е познато.
Добро е познато.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи