а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

познанство

мн. познанства
Вид збор: Именка, среден род
1. Однос, врска на луѓе што се познаваат.
Англиски: acquaintance Албански: njohje
Примери:
Нашето познанство дозволува таква блискост.
Тој го прекина секое познанство со нив.
2. Круг од луѓе што се познаваат.
Англиски: acquaintance Албански: rrjet njohurish
Примери:
Тој има познанства во секое село.
Некои стари познанства во градот му овозможија брз пробив.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи