а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

познае

познаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Знае, се сеќава на некого, според определени карактеристики му личи на некого.
Англиски: recognize Албански: njoh
Примери:
Штом го видов, го познав.
Тие ќе го познаваат по ликот дека е од нивниот род.
2. Сети нешто од сопственото искуство.
Англиски: experience Албански: e din
Примери:
Познал многу работа во животот.
Познала што е страв и мака откако останала сама.
3. (се познае) Меѓу себе сфатиле кои се.
Англиски: recognize Албански: u njohën
Примери:
Тие се познале веднаш.
4. (се познае, само 3. л.)
Англиски: know Албански: u pa
Примери:
Се позна дека не ја зборува вистината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи