а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

познавач

мн. познавачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што знае; познава добро определена работа.
Англиски: expert
Примери:
Познавач на вина.
Познавачите велат дека во заднината стоеле некои надворешни фактори.
Познавач на македонската народна поезија.
Познавач на историјата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи